Manikür

Manikür

Manikür Nedir?

Manikür, el tırnaklarının derinlemesine temizlenmesi, şekillendirilmesi ve bakımının yapılması işlemidir. Uygulamayı yapacak kişilerin mutlaka alanında uzman olması gerekir. Bu kişiler tarafından işlem sırasında tırnak eti kesimleri de yapılır. Bu işlem kesinlikle uzmanlık gerektiren bir iş olduğu için mutlaka dikkat edilmelidir.

Tırnak bakımında en çok tercih edilen uygulamalardan birisidir. Bu işlem ile eller çok daha güzel ve bakımlı bir hale gelir. Manikür ile amaçlanan şey tırnakları ölü derilerinden arındırarak daha bakımlı bir hale getirmektir.

Et kesme işlemini kişilerin kendisinin yapması önerilmez. Yanlış yapılan bir et kesimi işleminde tırnaklarda kanama, morarma, damar yırtılması gibi istenmeyen durumlar ortaya çıkabilir. İşlem amaç tırnakların güzel görünmesi olduğu için bu gibi aksiliklerin yaşanması hoş olmayacaktır.

İşlem sırasında tırnak eti kesme makinesi, törpü, bakım suları, tırnak itme aparatları kullanılır. Bakım öncesi ve sonrası için de elleri yumuşatacak bir krem kullanımı yapılmaktadır. Randevu olarak sizler de en güzel tırnakların sahibi olabilirsiniz.

Manikür Nasıl Yapılır?

Nasıl yapıldığı en çok merak edilen konulardan birisidir. Bu işlemin yapılabilmesi için öncelikli olarak bazı araç gereçlerin hazır hale getirilmesi gereklidir. Yukarıda saydığımız üzere törpü, tırnak itme ve tırnak eti kesme bu aparatların başında yer almaktadır.

Tırnakların ojesiz olması da işlem öncesi gerekli bir durumdur. Manikür işleminin genel olarak yapılışı ise şu şekildedir:

  • İşlem öncesi tırnaklar temizlenir. Tırnaklardaki oje, cila ve kremler dahi silinir.
  • Bu işlemden sonra sıra tırnak kesimine geçer. Kişinin istediğine göre tırnakları kesilir ve sonrasında törpülenir.
  • Kütikül isimli çubukla tırnaklar geriye itilir. Bu sayede ölü deriler görünür olmaktan çıkar.
  • Geriye itilen tırnakların kesilmesi için de ellere krem sürülür. Bu kremin ellerde birkaç dakika boyunca bekletilmesi gerekir.
  • Kremli eller sonrasında yeniden yıkanır ve havlu ile kurutulur. Tırnak eti makası ile tırnak etleri dikkatli bir şekilde kesilir.
  • Sonrasında eller yeniden yıkanır ve ardından nemlendirici bakım kremi sürülür.

Manikür Yaptırmak Sağlıklı mı?

Manikür aletleri ortak kullanımda viral enfeksiyonlar ve mantar için risk taşır. Başkasının el bakımları için kullanılan aletlerde kesik ve sıyrıklardan bakterilerin geçmesi yoluyla bir çok hastalık kan dolaşımı ile vücudumuza geçer hastalığa neden olabilir. Bu yüzden kullanılan aletler kişiye özel kullanılmalıdır.

Makas İle Temizleme İşlemi

İşlem sırasında makas ile temizleme işlemi en çok dikkat edilmesi gereken konulardan birisidir. Tırnak etlerinin kesimi basit görünse de aslında oldukça zor bir konudur. Çoğu kişi bu işlemi evde kendisi denerken tırnaklarına da aynı oranda zarar verir.

Tırnak eti kesiminde dikkat edilmesi gereken noktalar ise şöyledir:

  • Tırnak eti kesimi için kullanılacak makas, mutlaka temiz olmalıdır. Her işlem sonrası dezenfektan edilmesine dikkat edilmelidir.
  • Makası kullanırken derinden kesmemeye dikkat edilmelidir. Aksi durumda tırnak etlerinde kanama görülebilir.
  • Tırnak etlerini tek bir seferde tırnağın etrafından dolanarak kesin. Ara vererek yapmanız zorlayıcı olacaktır.
  • Tırnak etlerini kesmek istemeyenlerin sadece geriye doğru itmesi de yeterli olacaktır.

Manikür Fiyatları 2023

Manikür İşlemi fiyatları çeşitli faktörlere göre değişiklik göstermektedir. Güncel manikür fiyatları hakkında en net bilgiyi almak için salonumuza ulaşabilirsiniz. 

Uygulamalarımız hakkında detaylı bilgi almak için instagram adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

Instagram :  busecalbeauty

Arabic AR English EN Russian RU Turkish TR
Whatsapp
Instagram
Instagram